ME240A4851N01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME240A4851N01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 240W
Stock
104
In Stock :
104
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power (Watts) :
240W
Series :
ME240 (240W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Weight :
1.543lb 700.0g
Output Connector :
Rectangular, 6 Position
Applications :
Medical
Size / Dimension :
8.43Lx4.25W x 1.85 H 214.0mmx108.0mmx47.0mm
Cord Length :
39.4 1.00m
Region Utilized :
International
Voltage - Output :
48V
Current - Output (Max) :
5A
Form :
Desktop (Class II)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Approval Agency :
CE
Voltage - Input :
100V~240VAC
Input Connector :
IEC 320-C8
No Load Power Consumption :
150mW Max