ME20A4803C01
Mfr.Part #
ME20A4803C01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Product Category :
Positronic
Current - Output (Max) :
420mA
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension :
3.31 L x 1.85 W x 1.50 H (84.0mm x 47.0mm x 38.0mm)
Efficiency :
Level VI
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
59 (1.50m)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Polarization :
Positive Center
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Input Connector :
NEMA 1-15P
Form :
Wall Mount
Approvals :
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Region Utilized :
North America
Voltage - Output :
48V
Input Type :
Multi-Blade (Single Blade Included)
Power (Watts) :
20W
Series :
ME20 (20W)