ME20A4803B01
Mfr.Part #
ME20A4803B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W
Voltage - Output :
48V
Height :
38.1mm
Current - Output (Max) :
420mA
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Applications :
Medical
Length :
84.074mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarity :
Positive
Form :
Wall Mount (Class II)
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
CE
Connector Type :
PLUG
Width :
46.99mm
Polarization :
Positive Center
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Series :
ME20 (20W)
Max Operating Temperature :
50°C
No Load Power Consumption :
100mW Max
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
20W
Max Output Current :
420mA
Min Operating Temperature :
-20°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
20W
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.50 H 84.0mmx47.0mmx38.0mm
Region Utilized :
North America
Voltage - Input :
90V~264VAC
Operating Temperature :
-20°C~50°C