ME20A1803C01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME20A1803C01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 18W
Manufacturer :
Product Category :
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
CE
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.50 H 84.0mmx47.0mmx38.0mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Series :
ME20 (20W)
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Multi-Blade (Single Blade Included)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Power (Watts) :
18W
Region Utilized :
North America
Voltage - Output :
18V
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~70°C
No Load Power Consumption :
100mW Max
Cord Length :
59 1.50m
Current - Output (Max) :
1A