ME20A1503N01
Mfr.Part #
ME20A1503N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W
Product Category :
Form :
Desktop (Class II)
No Load Power Consumption :
100mW Max
Polarity :
Positive
Height :
30.988mm
Efficiency :
Level VI
Connector Type :
PLUG
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.22 H 84.0mmx47.0mmx31.0mm
Max Operating Temperature :
50°C
Lead Free :
Lead Free
Input Connector :
IEC 320-C8
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Applications :
Medical
Current - Output (Max) :
1.2A
Min Operating Temperature :
-20°C
Region Utilized :
International
Power (Watts) :
18W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Output Current :
1.2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
46.99mm
Approval Agency :
CE
Max Power Dissipation :
20W
Cord Length :
59 1.50m
Length :
84.074mm
Series :
ME20 (20W)
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
15V