ME20A1503F01
Mfr.Part #
ME20A1503F01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W
Stock
161
In Stock :
161
Product Category :
Width :
46.99mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
18W
Min Operating Temperature :
-20°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
84.074mm
Polarization :
Positive Center
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Approval Agency :
CE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2015
Form :
Desktop (Class I)
Input Connector :
IEC 320-C14
Connector Type :
PLUG
Cord Length :
59 1.50m
Polarity :
Positive
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.22 H 84.0mmx47.0mmx31.0mm
Applications :
Medical
No Load Power Consumption :
100mW Max
Voltage - Output :
15V
Max Operating Temperature :
50°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
Height :
30.988mm
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Max Output Current :
1.2A
Efficiency :
Level VI
Region Utilized :
International
Current - Output (Max) :
1.2A
Max Power Dissipation :
18W
Lead Free :
Lead Free
Series :
ME20 (20W)