ME20A0903B01
Mfr.Part #
ME20A0903B01
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Stock
650
In Stock :
650
Product Category :
Height :
38.1mm
Region Utilized :
North America
Operating Temperature :
-20°C~50°C
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.50 H 84.0mmx47.0mmx38.0mm
Voltage - Input :
90V~264VAC
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Connector :
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type :
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Efficiency :
Level VI
Min Operating Temperature :
-20°C
No Load Power Consumption :
100mW Max
Published :
2015
Polarization :
Positive Center
Polarity :
Positive
Series :
ME20 (20W)
Max Output Current :
2A
Form :
Wall Mount (Class II)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cord Length :
59 1.50m
Lead Free :
Lead Free
Current - Output (Max) :
2A
Connector Type :
PLUG
Voltage - Output :
9V
Max Operating Temperature :
50°C
Power (Watts) :
18W
Width :
46.99mm
Max Power Dissipation :
18W
Length :
84.074mm