MDM-51SCBRP
Mfr.Part #
MDM-51SCBRP
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS R/A SLDR
Stock
552
In Stock :
552
D-Sub Micro-D Connectors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Micro-D D-Sub Connectors
Mount :
Panel, Through Hole
Rated Current (Signal) :
3A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insertion Force-Max :
2.224 N
Number of Contacts :
51
Number Of PCB Rows :
5
Housing Material :
Polymer
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Total Number of Contacts :
Voltage Rating :
Max Operating Temperature :
125 °C
Gold
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Number of Ports :
1
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Contact Type :
Signal
Mixed Contacts :
No
Termination Style :
Solder
D-Type, Micro-D
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
ECCN Code :
EAR99
Published :
2006
Number of Rows :
5
RoHS :
N
Current Rating (Amps) :
3A
Filter Feature :
No
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Length :
36.45mm
Empty Shell :
Depth :
21.18mm
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Gauge :
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Terminals :
Datasheets
MDM-51SCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-51SCBRP pinout, MDM-51SCBRP datasheet PDF, MDM-51SCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51SCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.