MDM-100PBSM17-A174
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-100PBSM17-A174
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 100POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Feature :
Shielded
Features :
Shielded
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mount :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Orientation :
Straight
Brand :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package :
Body Depth :
0.686 inch
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Shell Material, Finish :
Aluminum, Nickel Plated, Electroless
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Gender :
Male
Contact Type :
Signal
JESD-609 Code :
e4
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
3A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Number Of PCB Rows :
4
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Contact Form :
Contact Finish Thickness :
Reliability :
COMMERCIAL
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Rows :
4
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Ingress Protection :
Number of Positions :
100
RoHS :
N
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Published :
Length - Termination :
0.109 inch
ECCN Code :
EAR99
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Total Number of Contacts :
100
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Body Length or Diameter :
3.07 inch
Voltage Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Resistance :
8mOhm
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Material Flammability Rating :
Body/Shell Style :
Receptacle
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-100PBSM17-A174 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-100PBSM17-A174 pinout, MDM-100PBSM17-A174 datasheet PDF, MDM-100PBSM17-A174 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-100PBSM17-A174 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.