MDM-51PBSP
Mfr.Part #
MDM-51PBSP
Description
CONN MICRO-D PLUG 51POS PNL MNT
Stock
17
In Stock :
17
Published :
2000
Gold
Terminal Pitch :
2.54mm
Mounting Angle :
Straight
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Features :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Depth :
8.92mm
Material Flammability Rating :
Length :
57.66mm
Mount :
Panel, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
51
Rated Current (Signal) :
3A
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insertion Force-Max :
2.224 N
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
Signal
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Resistance :
8mOhm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Current Rating (Amps) :
3A
Total Number of Contacts :
51
Termination Style :
Solder
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Number of Ports :
1
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
RoHS :
N
Orientation :
Straight
Package :
Bulk
Housing Material :
Polymer
Current Rating :
3A
Wire Gauge :
Mounting Style :
CABLE
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MDM-51PBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-51PBSP pinout, MDM-51PBSP datasheet PDF, MDM-51PBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-51PBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.