MDM-37SSB
Mfr.Part #
MDM-37SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
331
In Stock :
331
Voltage Rating :
Reliability :
COMMERCIAL
HTS Code :
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Shielded
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Angle :
Straight
Contact Design :
PREASSEM CONN
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Style :
Panel
Features :
Shielded
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Gold
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Form :
Mount :
Free Hanging, Panel
Number of Contacts :
37
Termination Style :
Solder
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
37
Min Operating Temperature :
-55 °C
Published :
2006
Ingress Protection :
Orientation :
Straight
Color :
Black
Number of Ports :
1
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Gender :
FEMALE
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Body Breadth :
0.308 inch
RoHS :
N
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
Radiation Hardening :
No
Max Current Rating :
3A
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Terminals :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Datasheets
MDM-37SSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SSB pinout, MDM-37SSB datasheet PDF, MDM-37SSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.