MDM-37SCBRP
Mfr.Part #
MDM-37SCBRP
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Stock
230
In Stock :
230
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
RIGHT ANGLE
Total Number of Contacts :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
Polymer
Termination Style :
Solder
Backset Spacing :
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Ports :
1
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Length :
37.72mm
Receptacle, Female Sockets
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
4
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Mounting Style :
Through Hole
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Material Flammability Rating :
Body Breadth :
0.308 inch
REACH SVHC :
No SVHC
Micro-D D-Sub Connectors
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Termination :
Solder
Published :
2006
Depth :
18.24mm
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Resistance :
8mOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Positions :
37
RoHS :
N
Max Current Rating :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Gender :
Receptacle
Body/Shell Style :
PLUG
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Datasheets
MDM-37SCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SCBRP pinout, MDM-37SCBRP datasheet PDF, MDM-37SCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.