MDM-37SBSP
Mfr.Part #
MDM-37SBSP
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Stock
31
In Stock :
31
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Body Breadth :
0.308 inch
Orientation :
Straight
Backset Spacing :
Length :
59.44mm
D-Sub Micro-D Connectors
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Finish Thickness :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mount :
Panel, Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating :
3A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Rated Current (Signal) :
3A
Published :
2006
Voltage Rating :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Color :
Black
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
2
Micro-D D-Sub Connectors
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body/Shell Style :
PLUG
Depth :
7.82mm
Signal
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Datasheets
MDM-37SBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37SBSP pinout, MDM-37SBSP datasheet PDF, MDM-37SBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37SBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.