MDM-37PCBRP
Mfr.Part #
MDM-37PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS R/A SLDR
Stock
303
In Stock :
303
Mount :
Panel, Through Hole
37
Reliability :
COMMERCIAL
REACH SVHC :
No SVHC
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
N
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Orientation :
RIGHT ANGLE
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Rows :
4
Length :
37.72mm
Housing Material :
Polymer
Number Of PCB Rows :
4
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style :
Solder
Body Breadth :
0.308 inch
JESD-609 Code :
e4
Mounting Style :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
2006
Color :
Black
Body/Shell Style :
Receptacle
Rated Current (Signal) :
3A
Voltage Rating :
Depth :
17.93mm
Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Resistance :
8mOhm
15 Weeks
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Termination :
Solder
Datasheets
MDM-37PCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37PCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-37PCBRP pinout, MDM-37PCBRP datasheet PDF, MDM-37PCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-37PCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.