MDM-37PBSP
Mfr.Part #
MDM-37PBSP
Description
CONN MICRO-D PLUG 37POS PNL MNT
Stock
265
In Stock :
265
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
D-Type, Micro-D
Number of Conductors :
ONE
Current Rating :
3A
Mounting Style :
CABLE
Published :
2006
Filter Feature :
No
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Current (Signal) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Panel, Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Depth :
7.82mm
Color :
Black
Contact Resistance :
8mOhm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
15 Weeks
Durability :
500 Cycles
Body Breadth :
0.308 inch
Brand :
HTS Code :
Number of Positions :
37
Mounting Angle :
Straight
Empty Shell :
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch