MDM-31SCBRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-31SCBRP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS R/A SLDR
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Gender :
Receptacle
RoHS :
N
Contact Type :
Signal
Empty Shell :
No
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish Thickness :
Radiation Hardening :
No
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Durability :
500 Cycles
Color :
Black
Package :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions :
31
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Published :
2002
Rated Current (Signal) :
3A
Material Flammability Rating :
Depth :
18.24mm
Body Breadth :
0.308 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Length :
33.91mm
Mount :
Panel, Through Hole
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Wire Gauge :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Number Of PCB Rows :
4
Contact Resistance :
8mOhm
Voltage Rating :
Packaging :
Bulk
Brand :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mixed Contacts :
Contact Form :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Ports :
1
Features :
Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
4
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Housing Material :
Polymer
Termination :
Solder
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Backset Spacing :
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Shielded
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Total Number of Contacts :
31
Datasheets
MDM-31SCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-31SCBRP pinout, MDM-31SCBRP datasheet PDF, MDM-31SCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31SCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.