MDM-31PCBRP
Mfr.Part #
MDM-31PCBRP
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS R/A SLDR
Stock
285
In Stock :
285
Current Rating :
3A
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Factory Lead Time :
15 Weeks
Body Breadth :
0.308 inch
Termination Style :
Solder
Mounting Style :
Through Hole
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Color :
Black
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
No
Gold
REACH SVHC :
Unknown
31
Total Number of Contacts :
31
Number of Rows :
4
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Contact Form :
Depth :
17.93mm
Product Status :
Active
Rated Current (Signal) :
3A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
2000
Housing Material :
Polymer
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
Number of Conductors :
ONE
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Durability :
500 Cycles
Number Of PCB Rows :
4
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
8mOhm
Gender :
Male
Backset Spacing :
Number of Ports :
1
Current Rating (Amps) :
3A
Mount :
Panel, Through Hole
Radiation Hardening :
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Material Flammability Rating :
Length :
33.91mm
Filter Feature :
Datasheets
MDM-31PCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31PCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-31PCBRP pinout, MDM-31PCBRP datasheet PDF, MDM-31PCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31PCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.