MDM-31PBSP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-31PBSP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS PNL MNT
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Filter Feature :
No
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Panel, Through Hole
Number of Ports :
1
Shell Finish :
YELLOW CHROMATE/CADMIUM
Factory Lead Time :
15 Weeks
Gender :
Male
Rated Current (Signal) :
3A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Packaging :
Bulk
Brand :
Voltage Rating :
Termination :
Solder
Contact Resistance :
8mOhm
Contact Type :
Signal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reliability :
COMMERCIAL
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Body Breadth :
0.308 inch
Color :
Black
Total Number of Contacts :
31
Number Of PCB Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Polymer
Product Status :
Active
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness :
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mounting Angle :
Straight
Package :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Depth :
7.82mm
Empty Shell :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Form :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish :
Gold
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Backset Spacing :
IEC Conformance :
Feature :
Shielded
Features :
Shielded
Number of Positions :
31
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
Straight
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
HTS Code :
Mounting Style :
CABLE
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
MIL Conformance :
RoHS :
N
Termination Style :
Solder
Ingress Protection :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Contact Style :
Pin
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Published :
2006
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
51.82mm
Current Rating :
3A
Datasheets
MDM-31PBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31PBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-31PBSP pinout, MDM-31PBSP datasheet PDF, MDM-31PBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-31PBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.