MDM-25SCBR
Mfr.Part #
MDM-25SCBR
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
940
In Stock :
940
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Resistance :
8mOhm
Body/Shell Style :
PLUG
Pbfree Code :
No
Termination Style :
Solder
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Housing Material :
Polymer
Current Rating :
3A
Shielded
Number of Ports :
1
Number Of PCB Rows :
3
Contact Finish Thickness :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Style :
Socket
Current Rating (Amps) :
3A
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
3
Radiation Hardening :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Color :
Black
Contact Type :
Signal
Total Number of Contacts :
25
Ingress Protection :
Length :
30.1mm
Feature :
Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
2.224 N
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
FEMALE
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Depth :
15.7mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Rated Current (Signal) :
3A
COPPER ALLOY
Published :
2006
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Panel, Through Hole
Datasheets
MDM-25SCBR
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SCBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-25SCBR pinout, MDM-25SCBR datasheet PDF, MDM-25SCBR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SCBR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.