MDM-25SBSP
Mfr.Part #
MDM-25SBSP
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS PNL MNT
Stock
231
In Stock :
231
25
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bulk
Number of Ports :
1
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Body/Shell Style :
PLUG
Brand :
Orientation :
Straight
Mounting Angle :
Straight
HTS Code :
Current Rating :
3A
Radiation Hardening :
No
Feature :
Shielded
Number Of PCB Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Style :
Through Hole
RoHS :
N
Depth :
7.82mm
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
Product Status :
Active
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Mount :
Panel, Through Hole
Body Breadth :
0.308 inch
Published :
2006
Rated Current (Signal) :
3A
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Voltage Rating :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Housing Material :
Polymer
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Total Number of Contacts :
25
Contact Finish Thickness :
Termination Style :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Solder
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
44.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
Datasheets
MDM-25SBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-25SBSP pinout, MDM-25SBSP datasheet PDF, MDM-25SBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.