MDM-25SBR
Mfr.Part #
MDM-25SBR
Description
CONN MICRO-D RCPT 25POS R/A SLDR
Stock
105
In Stock :
105
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Rows :
2
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish :
Gold
Brand :
Contact Finish Thickness :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
ECCN Code :
EAR99
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS :
N
Current Rating :
3A
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Shielded
HTS Code :
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Voltage Rating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MDM-25SBR
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-25SBR pinout, MDM-25SBR datasheet PDF, MDM-25SBR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25SBR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.