MDM-25PSM5
Mfr.Part #
MDM-25PSM5
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS PNL MNT
Stock
95
In Stock :
95
COPPER ALLOY
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
3A
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Contact Type :
Signal
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Brand :
Mount :
Panel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount
Material Flammability Rating :
Housing Material :
Polymer
Radiation Hardening :
No
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Package :
Bulk
HTS Code :
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Style :
Pin
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Datasheets
MDM-25PSM5
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PSM5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-25PSM5 pinout, MDM-25PSM5 datasheet PDF, MDM-25PSM5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PSM5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.