MDM-25PCBR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-25PCBR
Manufacturer
ITT Cannon
Description
MICRO-D
Stock
658
In Stock :
658
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Voltage Rating :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
25
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Ingress Protection :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Feature :
Shielded
Housing Material :
Polymer
Current Rating :
3A
Number of Ports :
1
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Terminal Pitch :
2.54mm
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
Number Of PCB Rows :
3
Number of Contacts :
25
Number of Terminals :
Rated Current (Signal) :
3A
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insertion Force-Max :
2.224 N
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Packaging :
Bag
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Total Number of Contacts :
Termination Style :
Solder
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS :
Non-Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire Gauge :
Color :
Black
Length :
30.1mm
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
3
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Package :
10 per Bag
Orientation :
RIGHT ANGLE
Gender :
Male
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Form :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Through Hole
Contact Resistance :
8mOhm
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Depth :
15.39mm
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Published :
2006
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Features :
Shielded
Datasheets
MDM-25PCBR
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PCBR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDM-25PCBR pinout, MDM-25PCBR datasheet PDF, MDM-25PCBR amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-25PCBR ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.