MDM-21PSB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDM-21PSB
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS PNL MNT
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Length :
27.56mm
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Current Rating :
3A
Feature :
Shielded
Reliability :
COMMERCIAL
Termination Style :
Solder
Housing Material :
Polymer
HTS Code :
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Angle :
Straight
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Contact Design :
PREASSEM CONN
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact Type :
Signal
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
RoHS :
N
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging, Panel
Body Breadth :
0.308 inch
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Ports :
1
Color :
Black
Material Flammability Rating :
Orientation :
Straight
Package / Case :
Metal
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Form :
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Package :
Bulk
Features :
Shielded
Connector Style :
D-Type, Micro-D
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
Published :
2006
Depth :
15.65mm
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Brand :
Current Rating (Amps) :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage Rating :
Contact Finish :
Gold
Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Total Number of Contacts :
21
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Number of Positions :
21
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Gender :
Male
Mounting Style :
Panel
Datasheets
MDM-21PSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Package / Case:Metal, Operating Temperature:-55°C~125°C, MDM-21PSB pinout, MDM-21PSB datasheet PDF, MDM-21PSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-21PSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.