MDM-15SSB
Mfr.Part #
MDM-15SSB
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Stock
355
In Stock :
355
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2002
Dielectric Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Brand :
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
No
Contact Resistance :
8mOhm
Current Rating (Amps) :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
RoHS :
N
Mounting Style :
Panel
Depth :
15.17mm
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
15
Termination Style :
Solder
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Contact Form :
Mounting Angle :
Straight
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
ECCN Code :
EAR99
Rated Current (Signal) :
3A
Radiation Hardening :
No
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Empty Shell :
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder Cup
Feature :
Shielded
Durability :
500 Cycles
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Length :
23.75mm
Shielded
Number of Ports :
1
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Mount :
Free Hanging, Panel
Backset Spacing :
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Breadth :
0.308 inch
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness :
Max Current Rating :
3A
Contact Design :
PREASSEM CONN
Factory Lead Time :
15 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Black
Housing Material :
Polymer
Mating Information :
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V