MDM-15SBSP
Mfr.Part #
MDM-15SBSP
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Stock
261
In Stock :
261
D-Sub Connector Assemblies
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
Mating Contact Row Spacing :
0.05 inch
Published :
2002
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Filter Feature :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
Contact Form :
Empty Shell :
Termination Style :
Solder
Voltage Rating :
Depth :
7.82mm
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Black
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Resistance :
8mOhm
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Mixed Contacts :
Orientation :
Straight
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Mounting Angle :
Straight
IEC Conformance :
Wire Gauge :
Option :
GENERAL PURPOSE
D-Type, Micro-D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
3A
5000000000Ohm
Number of Ports :
1
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Ingress Protection :
Gender :
Receptacle
HTS Code :
Body Breadth :
0.308 inch
Number of Positions :
15
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Feature :
Shielded
Mount :
Panel, Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Style :
Through Hole
Contact Finish :
Gold
Length :
35.31mm
Material Flammability Rating :
Dielectric Withstanding Voltage :
900VAC V
Product Status :
Active
Housing Material :
Polymer
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Datasheets
MDM-15SBSP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15SBSP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, MDM-15SBSP pinout, MDM-15SBSP datasheet PDF, MDM-15SBSP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15SBSP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.