MDM-15PSB
Mfr.Part #
MDM-15PSB
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS PNL MNT
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Number of Positions :
15
Mount :
Free Hanging, Panel
Orientation :
Straight
Contact Style :
Pin
Backset Spacing :
Number of Ports :
1
Rated Current (Signal) :
3A
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Depth :
15.65mm
Mating Contact Row Spacing :
0.043 inch
D-Type, Micro-D
Contact Design :
PREASSEM CONN
Mounting Style :
Panel
Termination :
Solder Cup
RoHS :
N
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold Plated Contacts
Wire Gauge :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Number of Rows :
2
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Contact Finish Thickness :
Max Current Rating :
3A
Housing Material :
Polymer
Color :
Black
Current Rating :
3A
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
Solder
Mounting Angle :
Straight
Shell Material, Finish :
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Gender :
Male
Contact Form :
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Bulk
Shell Finish :
CADMIUM/YELLOW CHROMATE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
23.75mm
Current Rating (Amps) :
3A
Body Breadth :
0.308 inch
Plating :
Aluminium, Cadmium, Chromate
Datasheets
MDM-15PSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, MDM-15PSB pinout, MDM-15PSB datasheet PDF, MDM-15PSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDM-15PSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.