MDF7P-16DP-2.54DSA(95)
Mfr.Part #
MDF7P-16DP-2.54DSA(95)
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Stock
114
In Stock :
114
Product Category :
Headers, Male Pins
Package :
Bag
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Base Product Number :
MDF7
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Category :
Number of Positions :
16
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Overall Contact Length :
0.866 (22.00mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Features :
Contact Shape :
Square
Hirose Electric
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Material :
Brass
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Brand :
Hirose Connector
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
Ingress Protection :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Contact Length - Mating :
0.648 (16.47mm)
Product Status :
Active
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
MDF7
Shrouding :
Unshrouded
Voltage Rating :
250VAC
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Type :
Male Pin
Applications :
Mated Stacking Heights :
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
Subcategory :
Hirose MDF7P-16DP-2.54DSA(95)
MDF7 Series 2-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height