MDF7-7P-2.54DSA(95)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-7P-2.54DSA(95)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
Brass
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Brand :
Hirose Connector
Base Product Number :
MDF7
Contact Finish Thickness - Mating :
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
1
Applications :
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Post :
Hirose Electric
Product Category :
Number of Positions :
7
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Subcategory :
Number of Positions Loaded :
All
Package :
Bag
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.394 (10.00mm)
Contact Finish - Post :
Tin
Series :
MDF7
Contact Type :
Male Pin
Features :
Row Spacing - Mating :
Mated Stacking Heights :
Insulation Color :
Black
Voltage Rating :
250VAC
Overall Contact Length :
0.612 (15.54mm)
Datasheets
MDF7-7P-2.54DSA(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 7-Position Board to Cable/Wire 0.100 (2.54mm) Height