MDF7-5P-2.54DS(95)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDF7-5P-2.54DS(95)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mated Stacking Heights :
Contact Finish - Mating :
Tin
Hirose Electric
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Package :
Bag
Style :
Board to Cable/Wire
Base Product Number :
MDF7
Subcategory :
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.130 (3.30mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
MDF7
Contact Length - Mating :
0.293 (7.45mm)
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Brass
Features :
RoHS :
Compliant
Termination :
Solder
Shrouding :
Unshrouded
Brand :
Hirose Connector
Overall Contact Length :
Insulation Height :
0.157 (4.00mm)
Product Category :
Applications :
Ingress Protection :
Number of Positions :
5
Insulation Color :
Black
Product Status :
Active
Voltage Rating :
250VAC
Datasheets
MDF7-5P-2.54DS(95)
MDF7 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 5-Position Board to Cable/Wire 0.157 (4.00mm) Height