MDB1-15PCBRP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDB1-15PCBRP
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN MICRO-D PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Housing Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Features :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Published :
Material Flammability Rating :
Brand :
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Current Rating :
3A
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
15 Weeks
Subcategory :
D-Sub Connectors
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps) :
3A
Voltage Rating :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Color :
Wire Gauge :
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Form :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Number of Rows :
3
Series :
MDB
Package :
Contact Type :
Signal
RoHS :
Non-Compliant
ECCN Code :
EAR99
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Dielectric Material :
Contact Finish Thickness :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Datasheets
MDB1-15PCBRP
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-15PCBRP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, MDB1-15PCBRP pinout, MDB1-15PCBRP datasheet PDF, MDB1-15PCBRP amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon MDB1-15PCBRP ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.