MD015A390JAB
Mfr.Part #
MD015A390JAB
Description
CAP CER 39PF 50V NP0 2-DIP
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Pitch :
8.255mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
2.54mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Capacitance :
39pF
Height :
3.429mm
2-DIP
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
MD015A390JAB
KYOCERA AVX MD015A390JAB
DIPGuard® MD 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD015A390JAB Overview
Ceramic capacitor is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 8.255mm.
MD015A390JAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V