MD011A121KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD011A121KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 100V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tube
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
2-DIP
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
Radial
Depth :
2.54mm
Published :
Series :
DIPGuard® MD
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
120pF
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.429mm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Multilayer :
yes
Datasheets
MD011A121KAB
KYOCERA AVX MD011A121KAB
DIPGuard® MD 120pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD011A121KAB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MD011A121KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V