MD015A222FAB
Mfr.Part #
MD015A222FAB
Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 2-DIP
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Width :
2.54mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Pitch :
8.255mm
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Flat
Height :
400μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
2200pF
Tolerance :
±1%
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Through Hole
Length :
6.6mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Datasheets
MD015A222FAB
KYOCERA AVX MD015A222FAB
DIPGuard® MD 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD015A222FAB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MD015A222FAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm