MD015A221JAB
Mfr.Part #
MD015A221JAB
Description
CAP CER 220PF 50V NP0 2-DIP
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
Flat
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Depth :
2.54mm
Series :
DIPGuard® MD
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Pitch :
8.255mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
220pF
Mount :
Through Hole
Length :
6.6mm
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Height :
3.429mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Datasheets
MD015A221JAB
KYOCERA AVX MD015A221JAB
DIPGuard® MD 220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD015A221JAB Overview
This device's program size/dimension is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
MD015A221JAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V