MD015A152FAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD015A152FAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Terminal Shape :
Flat
Width :
2.54mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
8.255mm
Package / Case :
2-DIP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Termination :
Radial
Series :
DIPGuard® MD
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e0
Length :
6.6mm
Pbfree Code :
No
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
3.429mm
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1500pF
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MD015A152FAB
KYOCERA AVX MD015A152FAB
DIPGuard® MD 1500pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD015A152FAB Overview
This device's program size/dimension is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
MD015A152FAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V