MD012A220KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD012A220KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 200V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
8.255mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Depth :
2.54mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tube
Capacitance :
22pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Series :
DIPGuard® MD
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2-DIP
Voltage - Rated DC :
200V
Dielectric :
C0G
Datasheets
MD012A220KAB
KYOCERA AVX MD012A220KAB
DIPGuard® MD 22pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD012A220KAB Overview
Ceramic capacitor is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 8.255mm.
MD012A220KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V