MD012A120KAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MD012A120KAB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 200V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
DIPGuard® MD
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Package / Case :
2-DIP
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.54mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tube
Termination :
Radial
Lead Pitch :
8.255mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
12pF
Datasheets
MD012A120KAB
KYOCERA AVX MD012A120KAB
DIPGuard® MD 12pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD012A120KAB Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
MD012A120KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V