MD011C562KP0001
Mfr.Part #
MD011C562KP0001
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 2-DIP
Lead Pitch :
8.255mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Capacitance :
5600pF
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
1 (Unlimited)
Datasheets
MD011C562KP0001
KYOCERA AVX MD011C562KP0001
DIPGuard® MD 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD011C562KP0001 Overview
A program's size/dimension is 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
MD011C562KP0001 Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V