MD011C472MAB
Mfr.Part #
MD011C472MAB
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 2-DIP
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Capacitance :
4700pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Flat
Series :
DIPGuard® MD
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Radiation Hardening :
No
Through Hole
Termination :
Radial
Multilayer :
yes
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
3.429mm
Lead Pitch :
8.255mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
6.6mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
MD011C472MAB
KYOCERA AVX MD011C472MAB
DIPGuard® MD 4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
MD011C472MAB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
MD011C472MAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V