MD011C392KAB
Mfr.Part #
MD011C392KAB
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 2-DIP
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
8.255mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Height :
3.429mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Capacitance :
3900pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MD011C392KAB
KYOCERA AVX MD011C392KAB
DIPGuard® MD 3900pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm -55°C~125°C Through Hole 2-DIP
MD011C392KAB Overview
A 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
MD011C392KAB Features
a size/dimension of 0.260Lx0.100W 6.60mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V