MCP48FVB11-E/UN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP48FVB11-E/UN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DAC 10BIT V-OUT 10MSOP
Stock
619
In Stock :
619
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Voltage - Supply, Digital :
2.7V~5.5V
Series :
Microchip
Single Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
REACH SVHC :
No SVHC
Digital Supply Support :
No
Number of Terminations :
10
RoHS :
Details
Package Type :
MSOP
Analog Output Voltage-Max :
5.46V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Rad Hardened :
No
Number of D/A Converters :
1
Sampling Rate :
Number of Bits :
10
Single Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Output Type :
Voltage - Buffered
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
S-PDSO-G10
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Supplier Device Package :
10-MSOP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
0.5mm
Qualification :
AEC-Q100
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
3mm
Data Interface :
SPI
Settling Time :
7.8μs (Typ)
Power Dissipation :
0.49(W)
Dual Supply Voltage (Typ) :
Not Required(V)
Single Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Length :
3mm
Power Supply Requirement :
Single
Package / Case :
Number of Outputs :
1
Published :
2016
Converter Type :
D/A CONVERTER
Temperature Grade :
Automotive
Resolution :
1.25 B
Seated Height-Max :
1.1 mm
Interface Type :
4-Wire, SPI
HTS Code :
Voltage - Supply, Analog :
2.7V~5.5V
Dual Supply Voltage (Max) :
Not Required(V)
Analog Output Voltage-Min :
0.01 V
Pin Count :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Reach Compliance Code :
Compliant
Integral Nonlinearity Error :
±1.5LSB(LSB)
Full Scale Error :
18LSB
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
Base Part Number :
MCP48FVB11
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature (Max) :
125C
Package :
Tube
Operating Temperature (Min) :
-40C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Bit Code :
BINARY
Reference Type :
External, Internal
Product Status :
Active
Product Type :
DACs - Digital to Analog Converters
Packaging :
Tube
Mounting :
INL/DNL (LSB) :
±0.4, ±0.05
Number of Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Differential Output :
Subcategory :
Data Converter ICs
Base Product Number :
MCP48FVB11
Architecture :
R-2R
Input Format :
Serial
Linearity Error-Max (EL) :
0.0488%
Dual Supply Voltage (Min) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Package Shape :
Square
Number of Terminals :
Number of Functions :
Datasheets
MCP48FVB11-E/UN
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Microchip Technology MCP48FVB11-E/UN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:10, Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:MCP48FVB11, Number of Channels:1, MCP48FVB11-E/UN pinout, MCP48FVB11-E/UN datasheet PDF, MCP48FVB11-E/UN amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Microchip Technology MCP48FVB11-E/UN ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.