MCP4011T-103E/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4011T-103E/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Operating Supply Current :
45 uA
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Base Product Number :
MCP4011
Resistance Tolerance :
± 20%
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
70
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Supply Type :
Single
Number of Taps :
64
Resistance Law :
Linear
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
8
Number of Circuits :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting :
Surface Mount
Taper Type :
Linear
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Position :
Dual
Nominal Supply Current :
45µA
Power Supplies :
3/5 V
Operating Supply Voltage :
5V
Control Interface :
Serial I2C
Supply Voltage :
5V
Number of Functions :
1
Resistance (Ohms) :
10k
Total Resistance :
10000Ohm
Number of Terminations :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
Memory Type :
Volatile
Resistance Tolerance-Max :
20%
Number of Terminals :
Supply Type :
Single
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
10kOhm
Length :
3mm
Resistor Terminal Voltage-Max :
5V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pot per Package :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification :
AEC-Q100
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Taper :
Temperature Grade :
Automotive
Bandwidth :
1 kHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Screening Level :
Extended
Pin Count :
Configuration :
Potentiometer
Mounting Type :
Product Type :
HTS Code :
Base Part Number :
MCP4011
Seated Height-Max :
1 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Interface :
Up/Down (U/D, CS)
Height :
0.95 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Package :
DFN EP
Brand :
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Number of Positions :
64
RoHS :
Details
Features :
Terminal Pitch :
0.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
2mm
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Published :
Series :
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Datasheets
MCP4011T-103E/MC
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4011T-103E/MC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-VFDFN Exposed Pad, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Bandwidth:1 kHz, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4011, Operating Temperature:-40°C~125°C, MCP4011T-103E/MC pinout, MCP4011T-103E/MC datasheet PDF, MCP4011T-103E/MC amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4011T-103E/MC ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.