MCP4652T-502E/UN
Mfr.Part #
MCP4652T-502E/UN
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Digital Potentiometers
Min Supply Voltage :
1.8 V
Taper :
Linear
Temperature Grade :
Automotive
Resistance :
5kOhm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Terminals :
10
Supplier Device Package :
10-MSOP
Supplier Package :
MSOP
Tolerance :
±20%
Length :
3 mm
Number of Positions :
256
Pin Count :
10
Features :
Mute, Selectable Address
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Pitch :
0.5mm
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Base Product Number :
MCP4652
Number of Taps :
257
Height :
0.85 mm
Max Operating Temperature :
125 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G10
Base Part Number :
MCP4652
Control Interface :
Serial I2C
Package Shape :
RECTANGULAR
Configuration :
Rheostat
Memory Type :
Volatile
Series :
Power Supplies :
3/5 V
Resistance (Ohms) :
5k
Surface Mount
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Number of Terminations :
Feature :
Mute, Selectable Address
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Width :
3 mm
Digital Potentiometer ICs
Reach Compliance Code :
+ 125 C
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Number of Circuits :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Number of Elements :
yes
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Datasheets
MCP4652T-502E/UN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4652T-502E/UN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MCP4652, Number of Pins:10, Number of Terminations:10, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MCP4652T-502E/UN pinout, MCP4652T-502E/UN datasheet PDF, MCP4652T-502E/UN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4652T-502E/UN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.