MCP4651T-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4651T-503E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 16QFN
Operating Supply Voltage :
5V
Resistance (Ohms) :
50k
Configuration :
Potentiometer
Features :
Mute, Selectable Address
1 (Unlimited)
Subcategory :
Number of Positions :
256
Base Product Number :
MCP4651
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pin Count :
16
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Width :
4 mm
Terminal Pitch :
0.635mm
Number of Taps :
257
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Resistance :
50kOhm
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (4x4)
Terminal Position :
QUAD
Supplier Package :
QFN EP
Height :
0.88 mm
Number of Terminations :
16
Number of Pins :
Length :
4 mm
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
MCP4651
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Schedule B :
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Serial I2C
Number of Elements :
Linear
Max Supply Voltage :
5.5 V
Memory Type :
Volatile
Max Supply Current :
2.5μA
Max Operating Temperature :
125 °C
Feature :
Mute, Selectable Address
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±20%