MCP4632-503E/UN
Mfr.Part #
MCP4632-503E/UN
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC DGTL POT 50KOHM 129TAP 10MSOP
Stock
92
In Stock :
92
Supplier Device Package :
10-MSOP
Operating Supply Current :
2.5 uA
Number of Positions :
128
Base Part Number :
MCP4632
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
125 °C
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Min Supply Voltage :
1.8 V
Power Supply Type :
Single
JESD-609 Code :
e3
Number of Pot per Package :
Tolerance :
±20%
Series :
Max Supply Voltage :
5.5 V
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Width :
3mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tube
Linear
Taper Type :
Linear
Number of Terminations :
10
Terminal Position :
Dual
Base Product Number :
MCP4632
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Mounting Type :
Supplier Package :
MSOP
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Selectable Address
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Configuration :
Rheostat
Height :
950μm
Resistance :
50kOhm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
3mm
Brand :
Number of Elements :
Screening Level :
Extended
Pin Count :
10
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Resistance (Ohms) :
50k
Terminal Pitch :
0.5mm
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Nominal Supply Current :
Published :
2008
Control Interface :
Serial I2C
Volatile
Datasheets
MCP4632-503E/UN
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4632-503E/UN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4632, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:10, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:10, MCP4632-503E/UN pinout, MCP4632-503E/UN datasheet PDF, MCP4632-503E/UN amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4632-503E/UN ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.