MCP4631T-104E/ML
Mfr.Part #
MCP4631T-104E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 100KOHM 129TAP 16QFN
Digital Potentiometers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height :
0.88 mm
Supplier Device Package :
16-QFN-EP (4x4)
Base Product Number :
MCP4631
HTS Code :
Configuration :
Potentiometer
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.635mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Taper Type :
Linear
Max Operating Temperature :
125 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Supply Voltage :
5.5 V
Linear
Power Supply Type :
Number of Positions :
128
Temperature Grade :
Automotive
Base Part Number :
MCP4631
Surface Mount :
yes
Product Category :
Package Shape :
Square
Control Interface :
Serial I2C
Mounting :
Single
Number of Elements :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Taps :
129
Number of Terminals :
16
150 PPM / C
Number of Pot per Package :
Features :
Selectable Address
Series :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Resistance (Ohms) :
100k
Microchip
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
I2C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mounting Type :
Supplier Package :
QFN EP
Nominal Supply Current :
2.5μA
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of Terminations :
16
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
RoHS :
Details
Width :
4 mm
Number of Pins :
Screening Level :
Extended
Terminal Position :
QUAD
Tolerance :
±20%
Operating Supply Voltage :
5V
Schedule B :
Length :
4 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
100kOhm