MCP4562-104E/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCP4562-104E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Digital Potentiometers
Width :
3mm
Package :
Tube
Features :
Mute, Selectable Address
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Configuration :
Rheostat
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
Number of Functions :
1
Height :
950μm
RoHS :
Details
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Length :
3mm
Total Resistance :
100000Ohm
Screening Level :
Extended
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
ECCN Code :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Current :
2.5 uA
Terminal Position :
Dual
Number of Taps :
257
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
11 Weeks
Memory Type :
Non-Volatile
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Category :
Digital Potentiometer ICs
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Type :
Single
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
256
Number of Pins :
8
Mounting Type :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Product Number :
MCP4562
Package / Case :
Taper :
Linear
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Interface :
I2C
Microchip
Number of Terminations :
8
Resistance (Ohms) :
100k
Control Interface :
Serial I2C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Nominal Supply Current :
2.5μA
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Power Supply Type :
Single
Operating Supply Voltage :
5V
Supplier Package :
MSOP
Number of Pot per Package :
Packaging :
Tube
Supplier Device Package :
8-MSOP
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Feature :
Mute, Selectable Address
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Taper Type :
Linear
Supply Voltage :
2.7V
Radiation Hardening :
No
Resistance :
100kOhm
Pin Count :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Bandwidth :
0.1 kHz
Base Part Number :
MCP4562
REACH SVHC :
No SVHC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
MCP4562-104E/MS
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4562-104E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Terminations:8, Bandwidth:0.1 kHz, Base Part Number:MCP4562, MCP4562-104E/MS pinout, MCP4562-104E/MS datasheet PDF, MCP4562-104E/MS amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4562-104E/MS ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.