MCP4561T-503E/MF
Mfr.Part #
MCP4561T-503E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC DGT POT 50KOHM 257TAP 8DFN
Digital Potentiometers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Configuration :
Potentiometer
Temperature Coefficient (Typ) :
150ppm/°C
Supplier Package :
DFN EP
Number of Terminals :
8
Power Supplies :
3/5 V
Operating Supply Voltage :
5V
Taper :
Linear
Feature :
Mute, Selectable Address
Control Interface :
Serial I2C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Base Product Number :
MCP4561
Base Part Number :
MCP4561
Total Resistance :
50000Ohm
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Power Supply Type :
Single
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5 V
Published :
Brand :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Pot per Package :
1
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of Taps :
257
Memory Type :
Non-Volatile
Supply Voltage :
2.7V
Number of Pins :
8
Width :
3mm
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Seated Height-Max :
1 mm
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Features :
Mute, Selectable Address
Height :
0.88 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Number of Elements :
1
Resistance :
50kOhm
Terminal Position :
Dual
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Interface :
I2C
Bandwidth :
0.2 kHz
Number of Terminations :
Length :
3mm
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Positions :
256
Taper Type :
Linear
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Circuits :
Supply Type :
Single
Resistance (Ohms) :
50k
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
NON-VOLATILE MEMORY
Tolerance :
±20%
Nominal Supply Current :
2.5μA
Number of Functions :
Max Operating Temperature :
125 °C
Operating Supply Current :
2.5 uA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Terminal Pitch :
0.65mm
Datasheets
MCP4561T-503E/MF
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4561T-503E/MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MCP4561, Package / Case:8-VDFN Exposed Pad, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:0.2 kHz, Number of Terminations:8, MCP4561T-503E/MF pinout, MCP4561T-503E/MF datasheet PDF, MCP4561T-503E/MF amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4561T-503E/MF ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.