MCP4461-503E/ML
Mfr.Part #
MCP4461-503E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 20QFN
Product Category :
Digital Potentiometers
Number of Circuits :
4
Rad Hardened :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Type :
QFN EP
Terminal Form :
NO LEAD
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Power Supply Requirement :
Single
Features :
Mute, Selectable Address
Power Supply Type :
Single
Product Type :
Digital Potentiometer ICs
Dual Supply Voltage (Min) :
Not Required(V)
Bandwidth :
0.2 kHz
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Operating Supply Current :
2.5 uA
Length :
4 mm
Brand :
Subcategory :
Digital Potentiometer ICs
Number of Terminals :
20
Product Category :
Configuration :
Potentiometer
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
MCP4461
Resistance :
50kOhm
Temperature Grade :
Automotive
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Base Part Number :
MCP4461
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
20
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Number of Elements :
4
Reach Compliance Code :
Compliant
Seated Height-Max :
1 mm
Pin Count :
Single Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Resistance Law :
LINEAR/LOGARITHMIC
Interface :
I2C
Supplier Package :
QFN EP
Single Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Temperature Coefficient (Typ) :
150 ppm/°C
Number of Pins :
Interface Type :
Serial (2-Wire/I2C)
Converter Type :
DIGITAL POTENTIOMETER
Number of Taps :
257
Resistance (Ohms) :
50k
Dual Supply Voltage (Max) :
Not Required(V)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Positions :
257
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Control Interface :
Serial I2C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package Shape :
Square
Total Resistance :
50000Ohm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Width :
4 mm
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Mute, Selectable Address
Mount :
Surface Mount
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Single Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Package :
Tube
Published :
Temperature Coefficient :
150 ppm/°C
Operating Temperature Classification :
Automotive
Supply Voltage :
2.7V
Taper :
Linear
Resistance Tolerance-Max :
20%
Supply Current :
0.0025(TYP)(mA)
Number of Pot per Package :
Series :
WiperLock™
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1mm
Screening Level :
Extended
Mounting :
Additional Feature :
NON VOLATILE MEMORY
Terminal Pitch :
0.5mm
Dual Supply Voltage (Typ) :
Power Supplies :
3/5V
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Number of Functions :
Taper Type :
Linear
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
16, 3 V
Voltage - Supply :
1.8V~5.5V
Datasheets
MCP4461-503E/ML
Introducing Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4461-503E/ML from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:0.2 kHz, Base Part Number:MCP4461, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Package / Case:20-VFQFN Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, MCP4461-503E/ML pinout, MCP4461-503E/ML datasheet PDF, MCP4461-503E/ML amp .Beyond Digital Potentiometers Microchip Technology MCP4461-503E/ML ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.